Categories
Uncategorized

Bohemian lager 12°

První pokus o vaření piva po letech. Koupil jsem si all-in-one hrnec Grainfather i suroviny z webu Pivoteka.cz. A hned druhý den po přivezení hrnce i zrní jsem uvařil první várku – 28.11.2019.

Grainfather 30l a protiproudý chladič.

Ještě k výběru hrnce. Vybíral jsem a četl různé recenze asi tři dny. Ve hře byly varné all-in-one systémy od 6 – 70 tis. Kč 😈. Jenže u levných bylo zjevně problémů víc než dost a u drahých odrazovala cena. Do finále se dostaly Brewtools, Braumeister, Grainfather a Brewzilla. Do levných Klarstein a podobných se mi nechtělo.

V neděli večer jsem se nakonec rozhodl pro vaření v obyčejném hrnci na plotně, který doma mám, a objednal suroviny na vánoce. Hned v pondělí ráno jsem do objednávky přihlazoval i hrnec Grainfather. Teď (po třech várkách) jsem hrozně rád za tuhle volbu. Všechno funguje krásně a za případné chyby si mohu sám. Spoustu chyb mi tento dobře vymyšlený systém i odpustí. Místo ladění technologie rmutování se můžu soustředit na správné kvašení a různé recepty. Infúze byla pro mne novinkou. Dekokci budu na jaře určitě zkoušet také.

Do prvního vaření jsem se pustil po letmém projití manuálu, naklikání receptu do GF aplikace a vynesení pytle zrní do kuchyně. Ráno v 28.11.2019 v 8:00 místo budíku zapípal GF.

Vaření šlo krásnně od ruky, automat fungoval a já podlehnul euforii, že na tom vlstně nic není. Technika udělá všechno za mě. Chyba. Špatně jsem pochopil minutáž u chmelovaru a místo 90 minut jsem vařil 145. Sedm litrů mladiny ubylo někam do kuchyně a skříněk okolo. Po dovaření zbyla v hrnci drobná spáleninka na dně, ale šla snadno vyčistit.

Trošku komplikované bylo přenášení horkého hrnce z kuchyně do koupelny. I chmelovar by nemusel probíhat v bytě, ale na terase. Pořídím si nějaký vozíček na převážení během jednotlivých fází. Taky by se hodilo více hadiček na práci s dílem, aby člověk nemusel kýblovat.

Scezování i chlazení šlo krásně, protiproudý chladič je úžasná věc. To vnímám jako největší přínos proti našim prvním pokusům s vařením. I kdybych vařil dekokčně v hrncích a mohl GF použít jen na tyhle dva kroky, vyplatil by se.

Při stáčení do kvasné nádoby jsem zjistil že teče ventil – dal jsem těsnění na špatnou stranu. Rychle vydesinfikovat druhý kýbl a dílo přelít. Chjo. Kvasinky a dal jsem do jídelny. Teplotu 12°C tam zajistím lehce.

Po dvou hodinách úklidu bylo dovařeno. Hodiny ukazovaly 15:00.

Další dny jsem netrpělivě sledoval bublající zátku. CO2 unikalo, pěna byla, přesto mi přišlo že kvašení neprobíhá úplně dobře. Na internetu se lidi opírali do výrobce kvasinec, teploty, množství, startu. Chyba byla ve všem. Nakonec po týdnu se kvašení rozjelo a po cca třech týdnech jsem stáčel.

Stáčení (18.12.2019) jsem si vyzkoušel na druhém pivu o pár dní dříve, takže už to šlo snadno a hlavně jsem měl předmyté sklenice. Etikety jsem pak nalepil až (27.12.2019), tohle pivo nikdo pod stromeček nedostane.